Budynki

Dzięki współpracy Pozytywnych Inicjatyw z Miastem Gdańsk, na udostępnionych przez Gminę terenach znajdujących się w różnych dzielnicach miasta zostały zaprojektowane i wybudowane funkcjonalne, a zarazem ekologiczne budynki. Ich założenia architektoniczne swoje korzenie znajdują w ideach modernizmu. Wszystkie żłobki powstały na bazie tego samego założenia projektowego dostosowanego do lokalnych warunków architektonicznych i terenowych.

Powstałe budynki są energooszczędne – wysoki współczynnik przenikalności ciepła przegród budynku, a także innowacyjne materiały izolacyjne wykorzystywane przy budowie ścian gwarantują zmniejszenie emisji CO2 nawet o 60% w stosunku do obiektów wznoszonych w technologii murowanej lub żelbetowej. Wykonane są z naturalnych, oddychających materiałów, które pozwalają uniknąć zagrzybienia oraz skraplania pary wodnej na ścianach. Taki charakter budynku stanowi wręcz „drugą oddychającą skórę” dla przebywających w nich dzieci, co ma niewątpliwy pozytywny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie co zostało już wielokrotnie potwierdzone w podobnych budynkach na świecie poprzez najwyższe miejsca w rankingach frekwencji.

Obiekty objęte są wentylacją mechaniczną z odzyskiem. To sprawia, że wymiana powietrza jest nieustanna i pod kontrolą. Ma to niewątpliwy pozytywny wpływ zwłaszcza w obecnych pandemicznych czasach, kiedy tak często mówi się o konieczności „wietrzenia” pomieszczeń. Budynki wykorzystują nową technologię do nieustannej wymiany i utrzymania świeżego powietrza.

Żłobki są w pełni ekologiczne, gdyż w 95% budowane są z drewna i materiałów drewnopochodnych. Drewno jest materiałem odnawialnym, występującym naturalnie w przyrodzie. Ze względu na swoje właściwości ekologiczne stanowi dla człowieka najbardziej przyjazny materiał budulcowy. Budynki te są dyfuzyjnie otwarte, co oznacza, że oddychają razem z jego użytkownikami. Ich konstrukcja nie wymaga schnięcia, co zapobiega tworzeniu się wilgoci prowadzącej do rozwoju grzybów i pleśni. Równoczesne przygotowanie i obróbka elementów prefabrykowanych przy zastosowaniu zaawansowanych technologicznie maszyn i programów komputerowych pozwala na znaczne ograniczenie liczby odpadów, a nawet ich recykling.

Całość obiektu objęta jest ogrzewaniem podłogowym. Dzieci będące w żłobku i bawiące się na podłodze, ale i biegające na boso, będą funkcjonować w przychylnym środowisku. Do tego dzięki energooszczędnemu charakterowi budynku temperatura podłogi jest niewiele wyższa niż temperatura powietrza.

Każdy budynek posiada 4 przestronne i pełne światła sale z bezpośrednim wyjściem do ogrodu, w których opiekę znaleźć może do 100 dzieci w wieku od 20 tygodnia do 3 roku życia.

Elementem charakterystycznym każdego z nich jest nowoczesna, dedykowana indywidualnie metaloplastyka zdobiąca jedną z fasadowych ścian jako niepowtarzalny element dekoracyjny.

Każdy żłobek otoczony jest terenem zielonym, na którym znajduje się plac zabaw oraz ogród edukacyjny – miejsce spacerów i rekreacji maluchów.

Fasady budynków

Fasady budynków zdobią metaloplastyki zaprojektowane przez zespół Traffic Design. To owoc procesu działań plastyków, aby budynki nabrały niepowtarzalnego charakteru. O projekcie zespół pisze tak:

W ramach etapu koncepcyjnego wypracowana została seria ilustracji przedstawiająca zwierzęta, które dzieci mogą spotkać na spacerach w Trójmiejskich lasach i nad morzem. W przygodzie z uczęszczaniem do żłobka będą towarzyszyć maluchom w różnych lokalizacjach: lis, jelonek, jeże, bociany, króliki, wiewiórka, żabka, sowa a nawet foka.

Pomysł na serię ze zwierzętami wypłynął z potrzeby stworzenia serii elementów, które będą mogły być rozbudowywane i powielane w przypadku rozszerzenia sieci żłobków. Poszczególne zwierzęta będą mogły stać się „patronami” żłobków i umożliwią łatwiejszą identyfikację: „chodzę do żłobka z liskiem” lub „chodzę do żłobka z sową”. Postaci zwierząt są też łatwe dla małych odbiorców do rozpoznania i zapamiętania. Liczymy na to, że ułatwią adaptację i budowanie pierwszej małej społeczności, której dzieci stają się częścią.

Dla naszego zakładu projektowego było to ciekawe doświadczenie tworzenia serii szyldów dla nowopowstających budynków. Z chęcią skorzystaliśmy ze znanej nam technologii cięcia w metalu, ponieważ jest to materiał szlachetny i łatwy w utrzymaniu. Jednocześnie montaż na dystansie sprawia, że konstrukcja wydaje się być lekka. Naturalny kolor stali pomaga nam tworzyć dizajn dla dzieci, który nie jest przekolorowany i infantylny. Dzięki temu najmłodsi odbiorcy oswajają się z projektowaniem i estetyką w przestrzeni publicznej.”